Laptop do 5000 zł – co powinien mieć?

Wydając na laptopa kilka tysięcy, wymagamy, by spełniał on nasze oczekiwania. W przypadku ceny do 5000 zł mowa jest już o laptopach ze średniej półki cenowej, które powinny się cechować naprawdę dobrymi parametrami. Zobaczmy więc, jaki laptop kupić w tej cenie, by mieć świadomość dobrze wydanych pieniędzy.

Podzespoły laptopa do 5000 zł

 • Dysk twardy – przy cenie powyżej 4000 zł powinniśmy oczekiwać już dysku twardego, który będzie miał przynajmniej 500 GB SSD. W takiej cenie można oczywiście kupić też urządzenie z 1 TB dysku, ale to zazwyczaj już HDD.
 • Karta graficzna – w przypadku takiej ceny trzeba liczyć już na dedykowaną kartę graficzną. Oczywiście nie najnowszą, ale jednak na tyle dobrą, by można było pracować z programami graficznymi. Przy cenie ok. 5 tysięcy złotych karta nie będzie z najwyższej, a ze średniej półki cenowej.
 • Bateria – dość wysoka cena laptopa obliguje producenta do tego, by zagwarantować wytrzymały akumulator, który będzie w stanie pracować do 10 godzin. Oczywiście najlepsze konstrukcje mają możliwość pracy znacznie dłużej, ale wtedy trzeba się liczyć z wydatkami rzędu powyżej 10 tysięcy złotych. W przypadku 5 tysięcy bateria powinna mieć jakość lepszą od przeciętnej.
 • Design – cena, jaką jest pięć tysięcy złotych, obliguje do tego, by laptop wyglądał elegancko i był zbudowany z dobrych materiałów. Oczywiście nie możemy tutaj dostać gwarancji wojskowego poziomu wytrzymałości, ale niemniej jednak powinien być to solidny laptop, który będzie się po prostu dobrze prezentował.
 • Pamięć RAM – najlepiej byłoby, gdyby pamięć RAM była rodzaju DDR3 lub wręcz DDR4. Jednakże nawet ta pierwsza będzie już wystarczająco dobra. Oczywiście powinniśmy oczekiwać możliwości obsługi minimum 8 GB pamięci RAM, a najlepiej byłoby, gdyby laptop pozwalał na zainstalowanie do 32 GB RAM-u, czyli na dwóch slotach po 16 GB.
 • Procesor – w przypadku półki cenowej, jaką jest 5000 zł, laptopy mają zazwyczaj procesory nowszej generacji – szóstej lub siódmej. Dzisiaj rynek urządzeń zmienia się tak dynamicznie, że coś, co dziś jest nowością, za kilka miesięcy może być już naprawdę przestarzale. Dlatego warto zwracać uwagę na to, by procesor był najlepszy z możliwych w danej cenie.

Możliwości i konfiguracji laptopów jest tak wiele, że każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie. W cenie ok. 5000 zł znajdziemy już laptopy do grania, które naprawdę dobrze sprawdzą się też w pracy. Taka cena pozwala nam kupić laptop dla sekretarki lub dla studenta kierunku technicznego. Osoby bardziej wymagające będą musiały poszukać czegoś w cenach wyższych.

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Archiwa

  Kategorie

  Meta

  admin Opublikowane przez:

  Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

  Dodaj komentarz