Notebook się przegrzewa – co robić?

Podczas intensywnego użytkowania notebooka możesz zauważyć, że się przegrzewa. Nagle jego obudowa zaczyna się robić bardzo gorąca, czuć nawet, że gorący jest ekran, a dodatkowo wentylatory bardzo mocno szumią. Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie kroki podjąć, kiedy Twój laptop się grzeje?

Określ źródło problemu

Nie zawsze jest tak, że „grzanie się” jest sytuacją, która informuje, że z laptopem jest coś nie tak. Twój notebook korzysta z energii elektrycznej, pracuje, a co za tym idzie, jego podzespoły emitują ciepło. Kiedy praca jest naprawdę intensywna, jasne staje się, że notebook będzie po prostu grzał i nie ma w tym nic dziwnego. Jednakże czasami dzieje się tak, że po prostu tego ciepła wydziela się za dużo, a wtedy zrozumiałe jest, że coś się z naszym urządzeniem dzieje. W takim przypadku trzeba po prostu zacząć działać. Musisz sprawdzić, co powoduje takie przegrzewanie się Twojego urządzenia, bo na pewno jest jakiś powód takiego stanu rzeczy. Być może to wada zasilacza, może trzymasz swojego laptopa w takim miejscu, że utrudniony jest wylot gorącego powietrza.

Kiedy laptop się przegrzewa – działaj

Pierwsze, co musisz zrobić, to sprawdzić, czy czasami Twoje urządzenie nie ma utrudnionej cyrkulacji powietrza. Bardzo często może się tak zdarzyć, kiedy trzymasz je na kolanach, na  kołdrze w łóżku albo gdy wylot powietrza jest zatkany kłaczkami kurzu.

 • Wyczyść swojego laptopa przy użyciu sprężonego powietrza. Jeżeli jest w nim dużo kurzu, to może on utrudniać chłodzenie urządzenia i w konsekwencji doprowadzić do tego, że komputer będzie miał problemy z tym, by się schładzać.
 • Nałóż nową pastę termoprzewodzącą, bo ona odpowiada za odprowadzanie ciepła z wnętrza laptopa. Jeżeli pasta jest stara, to ciepłe powietrze będzie „zalegać” w środku i objawiać się głośno działającym wentylatorem i wysoką temperaturą obudowy.
 • Jeżeli zasilacz jest uszkodzony, to wymień go, a zobaczysz, że Twoje problemy szybko się skończą.
 • Jeżeli powyższe sposoby nie pomagają, oddaj swojego notebooka do serwisu. Zostanie sprawdzony pod kątem poprawności działania wszystkich podzespołów, a co za tym idzie, może zostać naprawiony i problemy z nagrzewaniem skończą się bezpowrotnie.

Nie możesz bagatelizować sytuacji, w której Twój laptop się grzeje, bo to może w konsekwencji doprowadzić do takich poważniejszych uszkodzeń. Im bardziej jest gorący, tym bardziej będzie się zawieszał, a to znacząco utrudni Ci pracę z nim. Nie chcesz tego, prawda? Więc działaj, kiedy tylko jest taka możliwość. Usunięcie problemu = lepszy komfort pracy.

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Archiwa

  Kategorie

  Meta

  admin Opublikowane przez:

  Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

  Dodaj komentarz